Mottó: „A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön”
(David Brower környezetvédelmi aktivista)
Az első Föld napján, Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére, 1970. április 22-én 25 millió amerikai emelte fel szavát a természetért. Ez a történelmi jelentőségű esemény az Egyesült Államokban – és az ország határain túl is – fontos változásokat hozott: az USA-ban szigorú törvények születtek a levegő és a vizek védelmére, új környezetvédő szervezetek alakultak, és több millió ember tért át ökológiailag érzékenyebb életvitelre. Az 1990-es években egyre egyértelműbbé váltak az ökológiai válság jelei: a bioszféra pusztulása, az ipari szennyezés, az őserdők irtása, a sivatagosodás, az üvegházhatás, az ózonlyukak, a veszélyes hulladékok, a túlnépesedés, a savas eső, az óceánok szennyezettsége, így Kaliforniában létrehozták a Föld Napja Nemzetközi Hírközpontot, és havonta küldtek hírlevelet a világ minden országába. Cél volt, hogy a városi tömeg-felvonulásoktól kezdve szabadegyetemi előadásokig, faültetéstől a hulladékok újrahasznosításának megszervezéséig, a nemzetközi hírközlési rendszerek bevonásától falusi majálisokig sokféle akcióval ünnepeljék április 22-én a Föld napját. Több mint 140 ország 200 millió környezetért aggódó polgára, civil szervezetek válaszoltak felhívásukra, és városok, falvak, iskolák, környezetvédő szervezetek mind-mind saját programmal, a legkülönfélébb módon tették emlékezetessé és világméretűvé ezt a napot.
A felhívásra Magyarországon 1990-ben megalapították a Föld Napja Alapítványt, és hírközpontot is létrehoztak az első magyar Föld napja eseményeinek koordinálására. Felhívásukra kis falvakban és nagyvárosokban egyaránt sokan jelentkeztek (Forrás: fna.hu)
A figyelemfelhívás napjainkban még aktuálisabb. Földünk komoly bajban van – és ezzel mi is. A Természetvédelmi Világalap (WWF) legfrissebb Élő Bolygó Jelentése (2020.) szerint:
A környezetszennyezés, a globális felmelegedés, a vízhiány mind éreztetik hatásukat, kihatnak mindennapjainkra, hisz mi emberek is földi élővilág élőlényei vagyunk. Nemzetközi környezetvédelmi egyezmények államok általi betartásával sokat lehet elérni, azonban az egyén felelőssége is óriási. Közös érdekünk, hogy tegyünk valamit, minden apró lépés segítségül szolgálhat.
Mik lehetnek ezek:
Jelen cikk a KEHOP-1.2.1-18-2018-00042 Helyi Klímastratégia kidolgozása és szemléletformálás Deszken című pályázat keretében készült.
dr. Altmayerné dr. Kocsis Anita
klímareferens